Martinik - Oslnivý koktejl, který vás okouzlí svou chutí!

Martinik

Úvod do koktejlu martinik

Úvod do koktejlu martinik

Martinik je elegantní a sofistikovaný koktejl, který se stal oblíbenou volbou pro příležitosti jako jsou formální večery nebo romantické rande. Jeho receptura se skládá z ginu, vermutu a oranžové kůry, přičemž každý bartender má svůj vlastní osobitý způsob míchání tohoto nápoje. Martinik může být servírován buď jako "suchý" (s nižším poměrem vermutu), nebo "mokrý" (s vyšším poměrem vermutu). Tento koktejl má dlouhou historii a byl populární u celé řady slavných osobností, včetně Jamese Bonda, který si objednával svůj "martini - sucho" bez ohledu na okolnosti. Pokud hledáte koktejl, který dělá dojem a chutná skvěle, opravdu stojí za to vyzkoušet tento ikonický nápoj.

Historie vzniku koktejlu martinik

Historie vzniku koktejlu martinik

Koktejl martinik je nazýván podle karibského ostrova Martinik, který se nachází mezi Dominikou a Svatou Lucií. Jeho původ se datuje do 19. století, kdy místní obyvatelé začali používat rum, který se zde vyráběl již od dob francouzské koloniální éry.

Pořádaly se zde akce, na nichž byly k dispozici různorodé druhy rumu a dalších alkoholických nápojů. Jednou z nejoblíbenějších byla směs rumu s cukrovým sirupem a lístky máty peprné, tzv. Ti' Punch.

V roce 1920 přišel americký námořník Jessie Wooley do baru Harry's New York Bar na Avenue de l'Opera v Paříži a požádal barmana o připravení své oblíbené směsi – ti' punchu. Barmanka si ale vzpomněla na jeden produkt, který jí poslal jeden z dodavatelů ze zámoří – likér Curaçao Triple Sec – a koktejl obohatila o tento nový prvek.

Wooley byl okouzlen novou chutí koktejlu a ten se stal hitem v baru Harry's New York Bar i ve světových barech napříč Evropou a Amerikou. A tak vznikl koktejl martinik – sladký, ovocně kořeněný nápoj, který se stal jedním z nejoblíbenějších drinků na světě.

Ingredience potřebné k přípravě koktejlu martinik

Ingredience potřebné k přípravě koktejlu martinik:

- 60 ml ginu

- 15 ml suchého vermutu

- Ledové kousky

- Olivy nebo citronová kůra pro ozdobení

Koktejl Martinik je jednoduchý, ale elegantní koktejl s osvěžujícím chutí. Kombinací ginu a vermutu vytvoříte lahodnou směs, kterou lze ozdobit olivami nebo citronovou kůrou. Připravte si tento nápoj a užijte si dokonalý mix aromat!

Postup přípravy koktejlu martinik krok za krokem

Postup přípravy koktejlu martinik krok za krokem

Koktejl martinik je klasickým nápojem, který se skládá z ginu, vermutu a olivového džusu. Jeho chuť a vůně závisí na správném poměru ingrediencí a přesné metodě míchání. Následující postup vám ukáže, jak si tento elegantní koktejl můžete snadno připravit doma:

1. Připravte si všechny ingredience: 2 oz ginu, 1 oz suchého vermutu, ½ oz sladkého vermutu a dvě olivy.

2. Vložte do shakeru s ledem gin, suchý vermut a sladký vermut.

3. Důkladně protřepte shaker asi 15 sekund nebo dokud se obsah dobře nevymísí.

4. Postupně sceďte směs do chlazené sklenice martini.

5. Na okraj sklenice umístěte dvě olivy.

6. Vaši martini můžete dále ovlivnit tím, že použijete různou variantu bylinného nebo ovocného ginu či různé druhy vermutu.

7. Servírujte ihned a užijte si svou lahodnou martinik!

Variace koktejlu martinik

Pokud hledáte inspiraci pro nové nápady na koktejly, pak se určitě neváhejte podívat na variace koktejlu martinik. Tento klasický a elegantní koktejl lze snadno upravit a zkombinovat s různými ingrediencemi, aby vám nabídl nové a zcela originální chuťové zážitky. Přidejte si například bylinky, ovoce nebo koňak pro větší rozmarnost. Zkuste své mixologické dovednosti a objevujte nové varianty tohoto ikonického drinku!

Servírování koktejlu martinik a vhodné přílohy

Servírování koktejlu martinik a vhodné přílohy

Koktejl martinik se řadí mezi klasiky mezi drinky a jeho servírování by mělo být adekvátně propracované. Nezapomeňte na správnou velikost sklenice, led, který by měl být čerstvý a v dostatečném množství, aby neurtužil chuť koktejlu. Dále je důležité správné poměry ingrediencí. Pokud chcete zakončit ve stylu, můžete okraj sklenice potřít citronem a následně osolit.

Co se týče vhodných příloh ke koktejlu martinik, ideální jsou mořské plody jako ústřice či krevety, ale také sýry a suchary. Důraz by měl být kladen na jednoduchost a komplementaritu s koktejlem, aby nepoutaly příliš pozornosti od samotného drinku.

Tipy na zlepšení koktejlu martinik

Tipy na zlepšení koktejlu martinik:

1. Použijte kvalitní ingredience jako rum, čerstvý citronový džus a sirup.

2. Přidejte do směsi některé z dalších ovocných šťáv, jako například ananasovou nebo marakuju, pro ještě výraznější chuť.

3. Nalijte koktejl do ledem naplněného shakeru a pečlivě protřepte - tím zajistíte dokonalé spojení všech chutí.

4. Při podávání do sklenice přidejte trochu mletého skořicového cukru a ozdobte plátkem citronu nebo kouskem ovoce podle svého výběru.

5. Experimentujte s různými variantami! Vyzkoušejte například martini s konzervovaným ovocem nebo koňakem pro úplně novou chuťovou zkušenost.

Závěr a doporučení pro vyzkoušení koktejlu martinik.

Závěr a doporučení pro vyzkoušení koktejlu martinik:

Vyzkoušejte tento skvělý koktejl, který patří mezi nejpopulárnější drinky na světě. Je velmi osvěžující a má lahodnou chuť, kterou si zamilujete. Pro přípravu potřebujete rum, limetkovou šťávu, cukr a led. Pokud si rádi experimentujete, můžete přidat i další ingredience jako například máta nebo angostura bitter.

Vychutnejte si tento nápoj během letních dnů s rodinou nebo přáteli. Martinik je ideální volbou pro večerní party nebo relaxaci na pláži. Pamatujte si ale, že alkoholické nápoje by měly být konzumovány s rozumem a s ohledem na vaše zdraví.

Takže užijte si tenhle skvělý koktejl s mírou a uvidíte, že vám rozzáří náladu!

Publikováno: 27. 05. 2023

Kategorie: nápoje

Autor: Kateřina Krajnová

Tagy: martinik | koktejl