Kolik stojí otevření a provoz kavárny?

Pokud již máte podnikatelský plán a víte, jaké jsou vaše finanční možnosti, je na čase začít hledat ideální místo pro vlastní kavárnu.

Kde získat vlastní prostředky?

V první řadě je potřeba se zaměřit na to, z jakých prostředků budete otevření vlastní kavárny dotovat. Velkou řadu lidí od tohoto kroku odradí nedostatek financí. Získat potřebný kapitál lze z mnoha zdrojů, od vlastních úspor přes výnosy z jiného podnikání po nalezení vhodného společníka. Stejně tak můžete využít podnikatelský úvěr, státní dotace a případně kombinovat více finančních zdrojů najednou.

Kolik stojí otevření kavárny?

Po výběru místa, které splňuje potřebné požadavky, můžete začít plánovat výši dalších nákladů na provoz vlastní kavárny. Je velmi důležité připravit si finanční plán jako součást business plánu, který si čas od času zkontrolujte. Největším nákladem v začátcích je prostor pro vaši kavárnu. Záleží pak na tom, zda máte vlastní prostor, chcete jej koupit nebo pronajmout. Podle toho pak zjistíte, zda jsou vaše náklady jednorázové nebo opakované.

Pravidelné měsíční náklady

Každý měsíc musíte při provozu kavárny počítat s:
  • měsíčním nájmem za pronajaté prostory
  • energie, internet
  • tvorbu rezervního fondu na případné opravy
  • hygienické potřeby na toalety
  • náklady na marketing
  • ostatní provozní náklady – účetnictví, úklid, servis zařízení, atd.

Jednorázové výdaje

  • Nákup vybavení a nábytku
  • Zakoupení pokladního software a pokladny (počítače a tiskárny účtenek)
  • Nákup základních skladových zásob

Náklady na personál

Abyste si propočítali náklady na personál, je nutné zvážit, kolik budete pracovníků potřebovat. Zohledněte velikost obsluhovaného prostoru, otevírací dobu a směnnost, nastavení výše mezd, náklady na školení.

Jak získat konkrétní sumy?

Abyste získali konkrétní sumy jednotlivých položek, je potřeba oslovit dodavatele. Ti vám nejen vypracují cenovou nabídku, ale spousta z nich také poskytují kompletní technologii, marketingové materiály a mnoho dalšího. Otevřít kavárnu zvládnete s pár desítkami tisíc, ale také s milionem. Záleží na vašich možnostech a jak moc chcete do začátku investovat, nezapomeňte, že spousta kvalitních strojů lze koupit z druhé ruky nebo nahradit levnějšími modely a časem můžete investovat do lepších.

Publikováno: 26. 01. 2023

Kategorie: Založení kavárny

Autor: KafemHolajnova