Jaké jsou druhy kávy

Káva a její různé druhy podávané v šálku nebo skleničce jsou po ránu pro mnohé nezbytností. Káva se však nerovná kávě. Zejména pokud plánujete otevřít kavárnu, se vyplatí vědět, co se skutečně skrývá pod názvem ristretto nebo lungo, abyste si vybrali svou oblíbenou příchuť a také ji náležitě naservírovali hostům.

Nejoblíbenější druhy kávy

I když máte jeden oblíbený druh kávy a nehodláte testovat jiné typy, velmi vám pomůže znát jejich názvy. Velkou část těchto káv pravděpodobně zvládnete připravit pomocí svého kávovaru a velkou část můžete připravovat ve své nové kavárně.

Espresso

Espresso je základ, který ve své kavárně musí mít každý. Espresso je nálev připravený z jemně mletých kávových zrn ve speciálním espresso kávovaru. U této kávy jsou typické výrazná chuť, vůně a barva. Je to 30 ml kávy extrahované cca 20-30 sekund pod tlakem 90 barů.

Ristretto

Připravuje se připravuje v espresso kávovaru, ale s použitím dvojnásobného množství vody než na espresso. Díky tomuto způsobu přípravy má nálev intenzivní, ale dosti nakyslou chuť. Podává se v 20 ml šálcích.

Lungo

Je to v podstatě espresso dolité horkou vodou v poměru 1:1.

Americano

Je podobné jako Lungo, jen je dolito horkou vodou v poměru 1:5 a ve správné kavárně vám donesou espresso i horkou vodu zvlášť.

Au Lait

Neboli káva s mlékem, která může být připravená i z filtrované kávy. Nejčastěji se připravuje v poměru 1:1.

Macchiato

Naopak – jeho základem je espresso, které přidáváme do horkého mléka. Prvně se nalije napěněné mléko a na to se opatrně nalívá espresso, pak vzniknou tři ozdobné vrstvy.

Caffé Latte

Tato káva má objem 250 ml a má velký objem mléčné pěny. Vysoké sklenice na kávu latte se nejlépe hodí k dlouhé lžíci, která umožňuje smíchat všechny ingredience ve sklenici.

Capuccino

Capuccino má objem 150 – 180 ml a existuje v mnoha variantách. Má velmi příjemnou sametovou chuť a oproti caffé latte jen malé množství pěny.

Mocha

Je varianta caffé latte s čokoládou. Je obohacena čokoládovým sirupem nebo kakaovým práškem.

Flat White

Je to dvojité espresso doplněné cca 1 cm mléka a mléčné pěny. Povrch lze ozdobit skořicí či kakaem.

Publikováno: 24. 01. 2023

Kategorie: Káva pro kavárnu

Autor: KafemHolajnova