Jak nastavit ceny ve vaší kavárně

Nastavení cen v kavárně je poměrně náročná disciplína. Není to latté přiliš drahé nebo naopak levné? Jste sice v zapadlé uličce, ale máte skutečně kvalitní kávu?

Kdo je vaše klientela?

Velmi důležitým parametrem je to, kdo je vaše klientela a konkrétní cílová skupina. V zaběhnuté kavárně snadno vidíte, kdo ji navštěvuje – důchodci, maminky s dětmi nebo naopak manažeři z nedalekého centra? V případě, že kavárnu teprve otevíráte, zamyslete se už v prvních fázích na jakou klientelu budete cílit. To souvisí i s konceptem a doplňkovými službami kavárny – wifi pro pracující a studenty, herna pro nejmenší nebo naopak klidné zátiší pro seniory.

V jaké lokalitě je kavárna?

Toto je nemalý důvod k nastavení vhodných cen. V případě, že jste na rušné ulici, kde je velká konkurence a vysoká laťka co se týče kvality kávy i služeb, klidně nastavte také vyšší ceny. Dbejte však na udržení jistého standardu kvality vašeho podniku. Chcete přeci, aby se hosté vraceli. Pro místa, kde máte stálý okruh zákazníků, volte ceny nižší, ale nebojte se také různých alternativních či doplňkových služeb, za které zákazníci připlatí. Příkladem mohou být takové drobnosti jako rostlinné mléko, bezlepkové pečivo, obědové menu na míru, apod.

Co vaše konkurence?

Když už se jednou pustíte do provozu kavárny (či jiného podnikání), bude konkurence vždy s vámi. Díky tomu budete vždy v pozoru, když budete šikovní tak i o několik kroků před konkurencí. Stačí zvolit atraktivní služby, pestrou nabídku a milý personál. Při nastavování cen se klidně projděte po konkurenčních kavárnách a všímejte si proč mají ceny jaké mají.

Jaké jsou vaše náklady na provoz?

Stává se, že i když má kavárna nejlepší kávu v okolí, nevydělá si na provozní náklady. Proto je potřeba spočítat veškeré provozní náklady, do kterých zahrnete nájem, energie, pojištění, daně, náklady na zaměstnance, pomůcky, apod. Lépe tak nastavíte ceny, když zjistíte, kolik potřebujete vydělat. Ostatně k tomu vám pomůže i řádný business plán.  

Publikováno: 24. 01. 2023

Kategorie: Založení kavárny

Autor: KafemHolajnova