Parmezán - královský sýr s nezaměnitelnou chutí

Parmezán

Úvod do parmezánu jako sýru

Parmezán je tvrdý italský sýr s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem vlhkosti. Tento sýr patří mezi nejznámější druhy sýra na světě a využívá se zejména v italské kuchyni jako důležitá ingredience do mnoha pokrmů. Úvod do parmezánu jako sýru Vám pomůže pochopit, co dělá z tohoto sýru tak unikátní a proč by mohl být právě on tou správnou volbou pro Vaše oblíbené recepty. Zjistíte, jak se tento lahodný sýr vyrábí, jak jeho chuť ovlivňují podmínky při zrání a jak ho správně skladovat, aby si zachoval maximální aroma a plnost chuti. Připravte se na to, že po přečtení tohoto úvodu budete chtít ochutnat parmezán hned!

Historie vzniku parmezánu

Historie vzniku parmezánu

Sýr parmezán, nebo také Parmigiano-Reggiano, je jedním z nejznámějších sýrů na světě. Jeho původ sahá až do 13. století, kdy byl v severoitalské oblasti Emilia-Romagna vyvinut speciální způsob výroby sýra.

Parmezán se vyrábí pouze ze surového mléka krav, které pochází z regionu Parma, Reggio Emilia a Modena. Po sběru se mléko nejprve podrobí překyselení, aby se oddělila syrovátka od hustší části mléka – tzv. sraženiny. Poté následuje ruční stlačování sraženiny a postupné pálení ve speciálním nádobách, což zajistí tvrdnutí sýra.

V průběhu výroby se sýr několikrát solí a celou dobu je pečlivě sledován. Po dokončení procesu musí být parmezán uložen minimálně dva roky na zrající regály.

V tradiční italské kuchyni se parmezán hojně používá jako ochucovadlo ke tření nad těstovinami nebo saláty. Díky svému charakteristickému aroma se stal oblíbeným i ve světových kuchyních a mnohdy nahrazuje jiné druhy tučných sýrů.

Dnes je parmazán chráněnou značkou Evropskou unií jako geograficky chráněné označení původu (PDO) - status uděluje pouze sýru vyrobeném podle tradičních metod v určité oblasti Itálie.

Výroba parmezánu a postup při výrobě

Výroba parmezánu a postup při výrobě

Parmezán, též nazývaný jako parmigiano reggiano je tvrdý italský sýr s křehkou, solnou a oříškovou chutí. Klasická výroba trvá minimálně 12 měsíců a probíhá pouze v provinciích Parmy, Reggio Emilia, Modeny, Bologni a Mantovy.

Prvním krokem je přijetí plného kravského mléka. To se nejprve ohřeje na teplotu 33-35°C a přidají se do něj bakterie mléčného brázdiče. Dále se přidají kalové enzymy z tenkého střeva telecího hovězího.

Po několikahodinovém odpočinku se směs rozdělí pomocí velkých dřevěných lžic na malé kousky (tzv. grana). Tyto grana se potom namočí do slané vody – takzvané solanky. Doba procedury závisí na velikosti grana.

Následuje sušení sýra po dobu dvou týdnů ve speciálnìch sklepených prostorech, kde musejì bytì udržovány speciálnì nizké teploty +/-18°C aby byla zajistena ideálnì vlhkost pro vyzrávání a dochucení sýra.

Potom již zbývá jen čekat minimálnì rok dokud nedojde ke konečnému zrání sýru.

Hotov@@ ý parmezán má typickou žlutou barvu a charakteristickou drsnou texturu. Je vhodn@@ ý jako součást různých pokrmů i jako samostatn@@ á delikatesa konzumovaná spolu s ví@@ nem a ovocem.

Jak poznat kvalitní parmezán?

Parmezán je tradiční italský sýr, který se stává nedílnou součástí mnoha jídel. Při nákupu parmezánu je však důležité si dát pozor na to, zda jde o kvalitní produkt. Jak poznat kvalitní parmezán?

Za prvé, kvalitní parmezán by měl být tvrdý a suchý. Pokud máte možnost ochutnat si malý kousek před nákupem, zkontrolujte si jeho chuť - měl by být pikantní, ale ne příliš slaný. Kvalitní parmezán má také specifickou arómu, kterou snadno poznáte.

Dalším faktorem pro identifikaci kvalitního parmezánu je stáří. Zralost parmezánu se vyznačuje označením na obalu - od 12 do 18 měsíců se jedná o mladší sýr, zatímco dospělejší varianta má minimálně 24 měsíců na kontě. Čím delší dobu sýr zraje, tím výraznější aroma a chuť nabere.

Nakonec je důležité dbát i na původ parmezánu - pouze produkty s označením "Parmigiano Reggiano" jsou skutečným tradičním italským parmezánem vyrobeném z kravského mléka v oblasti Emilia-Romagna.

Dodržení těchto rad vám zajistí nákup skvělého kvalitního parmezánu pro vaše oblíbené recepty a chutné pokrmy!

Použití parmezánu v kuchyni

Pokud hledáte nezaměnitelnou chuť a vůni, pak je parmezán tím správným sýrem pro vaše recepty. Parmezán se používá ve světové kuchyni a dodává jí unikátní charakter. V této příručce se dozvíte, jak použít parmezán v kuchyni - od mletého nastrouhaného sýra k doteku na poslední chvíli. Od bruschetta po pesto pasty a zapečených jídel, tato sbírka tipů vám pomůže najít nové možnosti pro tento skvostný sýr.

Zdravotní přínosy parmezánu

Parmezán je slavný italský sýr, který není jen chutnou a využitelnou přísadou pro oblíbené pokrmy jako například těstoviny nebo pizza. Parmezán se také pyšní řadou zdravotních přínosů, které by neměly být opomíjeny.

Jedním z hlavních benefitů konzumace parmezánu je jeho obsah vápníku. Tento minerál je klíčový pro správnou funkci našich kostí a zubů. Kromě toho má parmezán také vysoký obsah bílkovin, což jej činí ideálním doplňkem stravy pro vegetariány a vegany.

Další pohodlnou vlastností parmezánu je, že obsahuje málo laktózy a cholesterolu. Protože se jedná o tvrdý sýr s relativně nízkým obsahem vlhkosti, nenachází se v něm mnoho laktózy - látky, kterou mnoho lidí nemůže trávit. Navíc nemusí lidé s problémy s hladinami cholesterolu mít obavy - parmezán funguje jako "dobrý" tuk, který pomáhá snižovat hladinu "zlého" cholesterolu v krvi.

A konečně, nesmazatelnou vlastností parmezánu je jeho bohatost na nutriční hodnoty. Obsahuje vitaminy A a B12, železo a zinek - živiny důležité pro celkovou vitalitu organismu.

Takže neváhejte! Pokuste se vsunout trochu parmezánu do svých oblíbených receptů aby se vaše kosti udržely silné, vaše krevní cévy byly pružné a vaše tělo plné energie!

Kde koupit parmezán a jak ho skladovat

Pokud máte chuť na vynikající italský sýr, parmezán je bezpochyby tou správnou volbou. Pokaždé ale nastává otázka, kde ho koupit a jak ho skladovat.

Když hledáte parmezán, nejlepší je vyhledat specializované obchody s italskými potravinami nebo tradiční trhy, kde budete mít největší šanci najít kvalitní produkty. Surové parmezány se dají najít i v obchodních řetězcích, ale pozor - jejich kvalita může být neuspokojivá.

Skladování parmezánu není složité, ale musíte si uvědomit jednu věc: aby se sýr udržel čerstvý a zachoval svou chuť, nesmí být vystaven vzduchu. Proto je důležité parmezán skladovat v uzavřeném kontejneru nebo zabalen do pečicího papíru či potravinové folie a umístěn v chladničce. Před konzumací byste měli nechat sýr rozpustit na pokojové teplotě asi hodinu před podáváním.

Nechť vaše cesta za dokonalým parmezánem proběhne úspěšně a užijete si fantastickou chuť tohoto lahodného italského sýra!

Recepty s parmezánem

Pokud máte rádi sýr a jeho silnou chuť, pak se určitě budete těšit na recepty s parmezánem! Tento italský sýr nabízí mnoho možností, jak si vychutnat nejenom jeho vynikající chuť, ale i využít jeho univerzálnost do různých pokrmů. Připravte si lahodné těstoviny s parmezánem a smetanou, křupavé domácí pizzu plnou parmezánu, nebo například salát s čerstvou zeleninou a parmazánovým dressinkem. Možnosti jsou nekonečné, tak se pusťte do kuchyně a zkuste některý z mnoha skvělých receptů!

Závěr a shrnutí důležitých informací o parmezánu.

Závěrem lze říci, že parmazán patří mezi nejvyhlášenější sýry na světě díky svému charakteristickému aroma a chuťovým vlastnostem. Je to tvrdý sýr, který se vyrábí tradičními metodami v Itálii. Parmezán je proslulý nejen jako přísada do mnoha pokrmů, ale také jako samostatná pochoutka k ochutnání. Důležité informace, které je třeba si o parmezánu zapamatovat jsou:

- Parmezán má původ v regionu Emilia-Romagna v Itálii.

- Kvalitní parmazán se pozná podle označení "Parmigiano Reggiano".

- Parmezán je vhodné skladovat na chladném a suchém místě.

- Lze jej použít do mnoha různých pokrmů a jeho chuť dokáže skvěle doplnit jiné ingredience.

Vyzkoušejte tento nezaměnitelný sýr i vy a užijte si jeho plnou chuť a aroma!

Publikováno: 27. 03. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Jirka Novotná

Tagy: parmezán | sýr