Wokování jako profesionál: Vyzkoušejte nejlepší wok pánev na trhu!

Wok Pánev

Co je wok pánev a jak se používá

Wok pánev je oblíbenou pánvičkou pro vaření asijských jídel. Jedná se o kulatou a hlubokou pánvičku s mírně vykrojenými okraji, která je ideální na rychlé smažení na vysoké teplotě. Používání wok pánve může být zpočátku náročné, ale s trochou cviku se snadno naučíte jak správně wokovat. Pánve jsou k dispozici v různých velikostech a materiálech, jako například z oceli nebo železa. Ať už vaříte maso, zeleninu nebo těstoviny, wok pánev vám pomůže připravit skvělá jídla plná chuti a vůně.

Rozdíl mezi wok pánví a klasickou pánví

Pokud jste zvědaví na rozdíly mezi wok pánví a klasickými pánvemi, pak se jedná o užitečné téma k prozkoumání. Wok pánev je speciálně navržena pro přípravu asijských jídel a má kulatý tvar s vysokými stěnami. Když používáte wok pánev, můžete rychle a snadno smažit nebo vařit na vyšší teplotě, což umožňuje vašim ingrediencím udržet svou chuť a texturu. Na druhé straně, klasické pánve mají rovné dno a nižší stěny, což široce uplatňuje během smažení, pečení nebo grilování.

Celkově vzato, pokud často připravujete asijskou kuchyni nebo hledáte rychlou a jednoduchou metodu při vaření, pak by mohla být wok pánev skvělým doplňkem do vaší kuchyně.

Materiály, ze kterých jsou wok pánve vyráběny

Materiály, ze kterých jsou wok pánve vyráběny

Wok pánev je nenahraditelný pomocník při přípravě tradiční asijské kuchyně. Pokud uvažujete o jejím pořízení, je důležité znát materiály, ze kterých jsou tyto pánve vyráběny. Na trhu se setkáte s různými druhy a každý z nich se hodí pro jiné účely.

Nejvíce rozšířeným materiálem pro wok pánve je karbonová ocel. Tento kovový materiál je velmi odolný a dobře snáší vysoké teploty. Plynulé vaření na něm není problém a nepřilnavost povrchu umožňuje snadné čištění.

Dalším materiálem, který se často používá pro výrobu wok pánví, je hliník. Tyto pánve mají obvykle neleptavý povrch a lehkou váhu, což umožňuje jednoduchou manipulaci s jídlem během vaření.

Poslední široce používaný materiál jsou nerezové oceli. Tyto wok pánve nabízejí velmi dlouhou životnost díky své trvanlivosti a odolnosti proti korozi. Navíc jsou velmi snadno čistitelné a vzhledově krásné.

Nyní už víte, jaké materiály jsou nejčastěji používány pro výrobu wok pánví. Stačí jen vybrat ten správný druh pro své potřeby a můžete se pustit do vaření svých oblíbených asijských pokrmů.

Jak se starat o wok pánev

Pokud máte rádi woková jídla, pravděpodobně již vlastníte wok pánev. Nicméně, abyste zajistili její dlouhou životnost a optimální výkon, je nutné o ni správně pečovat. Zde jsou některé tipy na to, jak se starat o wok pánev:

1. Sejměte zbytky jídla a otřete pánev hadříkem.

2. Pokud je potřeba důkladněji vyčistit pánev, nechte ji namočenou v teplé vodě s mýdlem po dobu několika minut.

3. Nikdy nepoužívejte drsné čističe nebo houbičky na nerezové oceli nebo keramickém povrchu pánev.

4. Před použitím olejte pánvičku a roztřete olej po celém povrchu pomocí ubrousku.

5. Dbejte na to, aby teplota vašeho sporáku byla optimální pro wokování - předehřejte sporák před položením pánve na plotnu.

S tímto znalostmi se budete moci starat o svou wok pánev jako profesionál a udržet ji v dobrém stavu pro vaše budoucí kulinařské dobrodružství!

Jak vybrat správnou wok pánev pro vaše potřeby

Pokud chcete dokonale wokovat a vytvářet skvělé asijské pokrmy, vybírejte svou wok pánev s rozmyslem. Existuje několik faktorů, na které byste měli být při výběru pozorní, jako například materiál pánve, typ povrchu, velikost a tvar. Pokud máte rádi tradiční asijskou kuchyni s rychlým a intenzivním ohřevem potravin, doporučujeme vybrat si pánvičku z oceli nebo litiny, která dokáže udržet opravdu vysokou teplotu. Pokud preferujete vaření bez oleje nebo tuku, může se vám hodit non-stick (nelepivá) vrstva. Velikost pánve závisí na požadovaném množství jídla a počtu osob pro které vaříte. Pro menší dávky jídla stačí menší pánve kolem 25 cm a pro více osob pak od 30 cm výše. Zvolte také správný tvar – kulaté nebo čtvercové – podle toho co chcete vařit a jak snadno chcete manévrovat s jídlem při smažení.

S vhodnou wok páneví budete připravovat naprosto úžasné asijské pokrmy, které si užijete sami nebo s vaší rodinou a přáteli.

Recepty na jídla z wok pánve

Recepty na jídla z wok pánve

Pokud hledáte nové inspirace pro vaření, nemusíte se dál nikam hledat. Wok pánve jsou totiž skvělým způsobem, jak připravit rychlé, chutné a zdravé jídlo. Ať už máte rádi maso, ryby nebo vegetariánskou kuchyni, wok pánve vám nabídnou nekonečně mnoho možností.

V této rubrice vám přinášíme řadu receptů na jídla z wok pánve od tradiční asijské kuchyně po moderní fusion recepty. Najdete zde také tipy na to, jak správně používat wok pánvičku a jak si vybrat tu pravou.

Pustit se do vaření s wokem je skvělou cestou ke snadnému a zdravému vaření plnému vůní a chutí. Dejte nám tedy šanci vás inspirovat!

Závěr a doporučení pro používání wok pánve.

Pokud jste se rozhodli zakoupit wok pánev, je důležité dodržovat několik zásad při jejím používání. V první řadě je třeba dbát na to, aby byla pánvička dostatečně rozpálena před začátkem vaření a používat dostatečné množství oleje či tuku. Dále je vhodné používat kvalitní nástroje, které ochrání povrch pánve před poškrábáním.

Při vaření s wok pánví se doporučuje používat vysoký plamen a rychlou techniku smažení, aby nedocházelo k uvaření ingrediencí spíše než k jejich opékání. Při servírování jídla z woku byste měli postupovat tak, že nejprve nabídnete rýži nebo nudle a poté teprve podáte maso či zeleninu.

S těmito zásadami vám bude vaše wok pánev sloužit dlouhá léta a zajisté si oblíbíte výborné pokrmy z čerstvých surovin!

Publikováno: 26. 05. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Nikola Přichystalová

Tagy: wok pánev | pánvička na wokování