Vyplatí se filtrační konvice nebo lahve?

Filtrování vody v domácnosti se pomalu stává standardem. Ale jaký nástroj zvolit? Filtrační konvice jsou ideální pro rodiny, zatímco lahve vynikají na cestách. Obojí vám zajistí čistou a chutnou vodu, ať už se nacházíte kdekoliv.

Jak vlastně filtrační konvice pracují?

Filtrační konvice, oblíbený nástroj v mnoha domácnostech, pracují na základě dvou hlavních principů:

Adsorpce na uhlíkových mikroperličkách: Tyto perličky pohlcují různé nežádoucí látky, například sloučeniny chloru, čímž vylepšují chuť a kvalitu vody.

Iontoměničové perličky: Tyto perličky snižují obsah kladných iontů, jako jsou vápník a hořčík. Výsledkem je měkčí voda s nižší tvrdostí, kterou ocení také vaše spotřebiče.

Důležitým upozorněním je pravidelná výměna filtrů. Většina výrobců doporučuje měnit filtry po 100 až 150 litrech filtrované vody. Je nezbytné dbát na včasnou výměnu, protože některé výzkumy ukázaly, že staré filtry mohou podporovat růst škodlivých bakterií, což by mohlo způsobit kontaminaci jinak čisté vody.

Kdy se konvice a lahve skutečně vyplatí

Pokud čerpáte vodu z vlastního zdroje, můžete se setkat s nejistou kvalitou vody. Filtraci lze využít k odstranění některých potenciálně škodlivých látek. Domácí zdroje vody se velmi často netestují na přítomnost některých škodlivých látek. Naprostá většina obyvatel je ale napojena na vodárenské sítě, kde je kvalita vody pravidelně a pečlivě kontrolována.

Své využití v těchto případech tak budou mít také filtrační lahve. Ty můžete využít především v případě, kdy často chodíte na výlety do přírody a nikdy si tak nemůžete být jistí, z jakého zdroje využijete vodu. Filtrační lahev ale tento problém snadno vyřeší.

Používání lahví a konvic může být prospěšné

Na otázku, proč používat filtrační konvice jsme si již odpověděli. Nezbývá nám tak než jen shrnout, že kvalita vody je v České republice na vysoké úrovni, přesto filtrační konvicí nebo lahví při pravidelné výměně filtrů vůbec nic nezkazíte.

Publikováno: 05. 11. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Kateřina Krajnová