Rajče: Více než jen chutná ingredience do salátu

Rajče

Rajče: Oblíbená zelenina

Ačkoliv se rajče, plod rostliny Solanum lycopersicum, řadí botanicky mezi bobule, v kuchyni ho s oblibou používáme jako zeleninu.

Jeho obliba pramení z jeho všestrannosti, chuti a nutričních hodnot. Rajčata jsou skvělým zdrojem vitamínu C, draslíku a antioxidantů, zejména lykopen. Lykopen je zodpovědný za charakteristickou červenou barvu zralých rajčat a má prokazatelné pozitivní účinky na lidské zdraví, například snižuje riziko některých typů rakoviny.

Rajčata se dají konzumovat syrová, vařená, pečená i sušená. Jsou výborná do salátů, omáček, polévek, na pizzu a do mnoha dalších pokrmů. Oblíbená je i rajčatová šťáva, protlak nebo kečup.

Při výběru rajčat se zaměřte na jejich vzhled a vůni. Zralá rajčata by měla být pevná na dotek, bez známek poškození a s příjemnou sladkou vůní.

Původ a historie rajčat

Rajčata, tato červená, šťavnatá a všestranná plodina, která je nedílnou součástí mnoha kuchyní po celém světě, má svůj původ mnohem dále, než bychom čekali. Ačkoliv je dnes spojujeme především s Itálií a Středomořím, jejich cesta začala v Jižní Americe. Konkrétně v Andách, na území dnešního Peru, Bolívie a Chile, kde se planě rostoucí druhy rajčat vyskytují dodnes. Tyto původní druhy se od těch, které známe z obchodů, značně lišily. Byly menší, spíše připomínající třešně, a jejich chuť byla méně sladká.

Domorodí obyvatelé Jižní Ameriky, jako byli Inkové a Aztékové, začali rajčata pěstovat již před tisíci lety. Nejenže je využívali jako potravinu, ale přisuzovali jim i magické a léčivé účinky. Do Evropy se rajčata dostala až s Kryštofem Kolumbem v 16. století. Zpočátku se zde pěstovala spíše jako okrasná rostlina, neboť se lidé obávali jejich jedovatosti. Teprve později, zřejmě v Itálii, se začala rajčata používat v kuchyni a postupně si získala oblibu i v dalších částech Evropy a světa.

Nutriční hodnota a vitamíny

Rajčata, plody rostliny Solanum lycopersicum, jsou nutričně bohatá a představují cenný zdroj vitamínů a minerálů. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C, silného antioxidantu, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením. Obsahují také vitamín A, důležitý pro zdravý zrak, kůži a sliznice. Rajčata jsou dobrým zdrojem vitamínu K, který hraje klíčovou roli ve srážení krve a zdraví kostí. Mimo to obsahují vitamíny skupiny B, jako je thiamin, riboflavin a niacin, které jsou nezbytné pro energetický metabolismus a fungování nervového systému. Rajčata jsou také bohatá na draslík, minerál důležitý pro regulaci krevního tlaku a srdeční funkce. Obsahují také lykopen, silný antioxidant, který dává rajčatům jejich červenou barvu a je spojován se sníženým rizikem některých typů rakoviny a srdečních chorob. Kromě výše zmíněných živin rajčata obsahují i menší množství železa, vápníku, hořčíku, fosforu a zinku. Pravidelná konzumace rajčat tak může přispět k udržení celkového zdraví a vitality.

Druhy rajčat: Od cherry po beefsteak

Svět rajčat je neuvěřitelně pestrý a nabízí nepřeberné množství druhů, tvarů, barev a chutí. Od drobných cherry rajčátek, přes klasická kulatá rajčata až po masité odrůdy typu beefsteak, je z čeho vybírat. Cherry rajčátka, jak už název napovídá, připomínají tvarem i velikostí třešně. Jsou sladká, šťavnatá a hodí se jak na mlsání, tak do salátů nebo na jednohubky. Klasická kulatá rajčata jsou univerzální a používají se v teplé i studené kuchyni. Jsou ideální na přípravu omáček, polévek, salátů nebo na zavařování. Pro milovníky masitých rajčat s minimem semínek jsou tu odrůdy typu beefsteak. Tyto obří rajčata s pevnou dužinou jsou skvělá na grilování, plnění nebo do sendvičů. Kromě těchto základních druhů existuje nespočet dalších odrůd rajčat, které se liší barvou, tvarem, chutí a využitím. Najdete mezi nimi rajčata žlutá, oranžová, zelená, fialová, hruškovitá, srdcovitá, tyčková a mnoho dalších. Ať už dáváte přednost jakémukoli druhu, jedno je jisté – rajčata jsou zdravá, chutná a v kuchyni nepostradatelná.

Rajče, ten červený poklad z Ameriky, se stalo neodmyslitelnou součástí naší kuchyně. Jeho sladkokyselá chuť a osvěžující aroma dodávají šmrnc polévkám, omáčkám i salátům.

Bořivoj Kropáček

Pěstování rajčat: Tipy a triky

Rajčata, tyto šťavnaté a chutné plody, jsou stálicí na českých zahradách i talířích. Pěstování vlastních rajčat je obohacující a s trochou péče sklidíte bohatou úrodu. Nejdříve si vyberte odrůdu, která vám vyhovuje. Existují rajčata keříčková i tyčková, s plody kulatými, podlouhlými, červenými, žlutými, oranžovými i zelenými. Důležitá je i chuť – od sladkých až po pikantní.

Rajčata potřebují slunné stanoviště chráněné před větrem a propustnou, humózní půdu. Semínka vysévejte od února do března do skleníku nebo pařeniště. Rostlinky vysazujte na záhon po „zmrzlých mužích“, tedy v druhé polovině května. Při výsadbě je důležité rostlinky zasadit hlouběji, než rostly v sadbovačích, ideálně až po první listy. Podpoříte tím růst kořenů a rostlina bude silnější.

Rajčata potřebují pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokření, které jim škodí. Během vegetace je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje tvorbu plodů. Tyčková rajčata je nutné vyvazovat k opoře a odstraňovat boční výhony (zálistky). Keříčková rajčata se vyvazují pouze v případě potřeby a zálistky se neodstraňují. Pravidelně kontrolujte rostliny, zda nejsou napadeny chorobami nebo škůdci. Mezi nejčastější choroby patří plíseň bramborová, mezi škůdce pak molice, svilušky a mšice.

Sklizeň rajčat probíhá od června až do října, v závislosti na odrůdě a počasí. Zralá rajčata poznáte podle syté barvy a typické vůně.

Recepty s rajčaty: Inspirace

Rajče, ten červený poklad z našich zahrádek, je v kuchyni nepostradatelným pomocníkem. Jeho chuť je osvěžující, sladká a zároveň lehce nakyslá, a proto se hodí do nepřeberného množství receptů. Ať už máte rádi rajčata čerstvá, sušená, krájená nebo vařená, inspirace není nikdy dost.

V létě si vychutnejte jednoduchý salát z čerstvých rajčat s mozzarellou, bazalkou a olivovým olejem. Pro milovníky grilování je tu rajčatová salsa s cibulí, chilli a koriandrem, která dodá masu ten správný říz. Chutnou večeří je i zapečená rajčata plněná mletým masem a sýrem.

Nezapomínejme ani na polévky. Rajčatová polévka je klasikou, kterou si můžete vylepšit smetanou, bazalkou nebo chilli. A co teprve domácí rajčatová omáčka k těstovinám? S trochou cibule, česneku a bylinek se stane vaším tajným trumfem.

Rajčata jsou zkrátka všestranná surovina, která by neměla chybět v žádné kuchyni. Experimentujte s nimi a objevte jejich nekonečné možnosti.

Zdravotní benefity rajčat

Rajčata, plody rostliny Solanum lycopersicum, jsou oblíbenou součástí jídelníčku po celém světě. Kromě skvělé chuti se pyšní i řadou zdravotních benefitů. Obsahují lykopen, silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály. Lykopen je spojován se sníženým rizikem některých typů rakoviny, jako je rakovina prostaty, plic a žaludku. Rajčata jsou také bohatá na vitamín C, důležitý pro imunitní systém a zdravou pokožku. Vitamín A v rajčatech podporuje zdravý zrak a chrání před makulární degenerací. Draslík, obsažený v rajčatech, je nezbytný pro správnou funkci srdce a svalů. Rajčata jsou také dobrým zdrojem vlákniny, která podporuje trávení a pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Pravidelná konzumace rajčat tak může přispět k celkovému zdraví a vitalitě. Ať už je budete konzumovat čerstvé, vařené nebo ve formě rajčatové šťávy, vaše tělo vám poděkuje.

Skladování a trvanlivost rajčat

Rajčata, tyto šťavnaté plody rostliny Solanum lycopersicum, si nejlépe vychutnáme čerstvé. Co ale s úrodou, kterou nestihneme hned sníst? Správné skladování je klíčem k prodloužení jejich trvanlivosti. Zralá rajčata skladujeme při pokojové teplotě, ideálně na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Chladnička pro ně není ideální, protože zpomaluje dozrávání a může negativně ovlivnit jejich chuť a texturu. Pro delší uchování můžeme rajčata zamrazit, zavařit nebo usušit. Před zamrazením je vhodné rajčata spařit a oloupat, aby si zachovala lepší konzistenci. Zavařená rajčata v podobě protlaku, omáček nebo polévek nám zpříjemní zimní měsíce. Sušená rajčata, ať už na slunci nebo v sušičce, jsou skvělou ingrediencí do salátů, těstovin nebo pomazánek. Ať už zvolíme jakýkoli způsob, pamatujme, že správné skladování rajčat nám umožní těšit se z jejich chuti a vitamínů po delší dobu.

Srovnání rajčete s jinými plodinami
Vlastnost Rajče Paprika Okurka
Barva (zralé) Červená, žlutá, oranžová Zelená, červená, žlutá, oranžová Zelená
Obsah vitamínu C (mg/100g) 14 140 10

Zajímavosti o rajčatech

Rajčata, ta červená lákadla v našich kuchyních, skrývají mnohá tajemství. Věděli jste například, že rajče není zelenina, ale ovoce? Botanicky vzato se jedná o bobuli, plod rostliny Solanum lycopersicum. Původem je rajče z Jižní Ameriky, kde ho pěstovali už staří Aztékové. Do Evropy se dostalo v 16. století a zpočátku bylo považováno za okrasnou rostlinu. Teprve později se odhalily jeho kulinářské kvality.

Chuť rajčat je dána poměrem cukrů a kyselin, ale i obsahem aromatických látek. Zajímavostí je, že rajčata dozrávají i po sklizni. Obsahují lykopen, silný antioxidant, který má pozitivní vliv na lidské zdraví. Červená barva rajčat je dána právě lykopenem. Čím jsou rajčata červenější, tím více lykopenu obsahují.

Rajčata se dají konzumovat na mnoho způsobů. Čerstvá, vařená, sušená, ve formě protlaku, kečupu nebo šťávy. Jsou nedílnou součástí mnoha světových kuchyní a tvoří základ mnoha oblíbených pokrmů.

Publikováno: 08. 09. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: AdminKarelKafem

Tagy: rajče