Krocan: Král vánočního stolu?

Krocan

Krocan: Oblíbené drůbeží maso

Krocan je v mnoha ohledech podobný svému menšímu příbuznému, kuřeti. Oba druhy patří do řádu hrabavých a sdílí některé společné rysy, jako je rychlý růst a fakt, že se chovají primárně pro maso a vejce. Nicméně, existuje mezi nimi i několik zásadních rozdílů. Krocan je obecně mnohem větší než kuře, s dospělými samci dosahujícími hmotnosti až 10 kg, zatímco kuřata obvykle váží do 2 kg. Maso krocana je také o něco tmavší a má výraznější chuť než kuřecí. Dalším rozdílem spočívá v tom, že krocani se lépe hodí pro chov ve volném výběhu, jelikož jsou odolnější a lépe snášejí chladnější klima. Kuřata jsou naopak náchylnější k nemocem a vyžadují více péče. V kuchyni se krocan a kuře používají v mnoha stejných receptech. Krocaní prsa jsou oblíbená pečená vcelku, zatímco stehna a křídla se hodí na dušení nebo pečení. Kuřecí maso je univerzálnější a používá se v široké škále pokrmů od polévek a salátů až po hlavní jídla. Ať už dáváte přednost krocanovi nebo kuřeti, oba druhy představují chutný a výživný zdroj bílkovin.

Výživové hodnoty krocaního masa

Krocaní maso je skvělou volbou pro ty, kteří hledají zdravější alternativu k hovězímu nebo vepřovému masu. Je to libové maso s nízkým obsahem tuku a kalorií, ale bohaté na bílkoviny. Ve srovnání s kuřecím masem má krocaní maso obvykle o něco více tuku, ale stále je to relativně libové maso.

100 gramů pečeného krocaního masa bez kůže obsahuje přibližně 30 gramů bílkovin, 3 gramy tuku a 150 kalorií. Kuřecí maso má podobný obsah bílkovin, ale může obsahovat o něco méně tuku, v závislosti na části kuřete.

Obě masa jsou dobrým zdrojem vitamínů skupiny B, jako je niacin, riboflavin a vitamín B6. Tyto vitamíny hrají důležitou roli v metabolismu energie a funkci nervového systému. Krocaní i kuřecí maso obsahují také minerály jako draslík, fosfor a selen.

Při výběru mezi krocaním a kuřecím masem záleží na osobních preferencích a způsobu přípravy. Krocaní maso má mírně výraznější chuť a je vhodné pro pečení celého ptáka. Kuřecí maso je univerzálnější a hodí se pro různé způsoby úpravy. Bez ohledu na to, které maso si vyberete, dbejte na jeho kvalitu a čerstvost.

Krocaní maso a zdraví

Krocaní maso je skvělou volbou pro ty, kteří hledají zdravější alternativu kuřecího masa. Obsahuje méně tuku a kalorií než kuřecí, zejména pokud jde o krůtí prsa bez kůže. Zároveň je krůtí maso bohaté na bílkoviny, vitamíny skupiny B a minerály jako selen a zinek. Tyto živiny jsou důležité pro budování svalové hmoty, podporu imunitního systému a udržení zdravých kostí.

Ačkoliv je kuřecí maso také dobrým zdrojem bílkovin, obsahuje více tuku a cholesterolu než krůtí. To platí zejména pro tučnější části kuřete, jako jsou stehna a kůže. Pro ty, kteří si hlídají příjem kalorií a tuku, je proto krůtí maso vhodnější volbou.

Obě masa jsou poměrně univerzální a dají se připravovat na mnoho způsobů. Můžete je péct, dusit, smažit, grilovat nebo přidávat do salátů a polévek. Při výběru masa dbejte na jeho původ a kvalitu.

Krocan, majestátní pták dvora, s peřím jakoby z sametu a chůzí krále, je ozdobou každého statku.

Božena Němcová

Nákup a skladování krocana

Krocan se stává stále oblíbenější volbou pro slavnostní i běžné večeře. Jeho maso je chutné, dietní a nabízí více porcí než kuře. Při nákupu krocana máte na výběr mezi čerstvým a mraženým. Čerstvý krocan je ideální volbou, pokud ho plánujete připravovat brzy. Vybírejte si krocana s pevnou, světlou kůží bez známek poškození. Maso by mělo být pružné a po zatlačení prstem by se mělo vrátit do původního tvaru. Mražený krocan je skvělou alternativou, pokud ho nepotřebujete hned. Před přípravou ho nechte důkladně rozmrazit v lednici, počítejte s dobou rozmrazování 24 hodin na každé 2-3 kg váhy. Krocana skladujte v chladničce při teplotě do 4 °C. Čerstvého krocana spotřebujte do 2 dnů, mraženého můžete skladovat v mrazáku až 12 měsíců. Ať už zvolíte čerstvého nebo mraženého krocana, nezapomeňte ho před tepelnou úpravou důkladně omýt a osušit.

Vlastnost Krocan Kuře
Velikost Velký (až 15 kg) Malý (do 4 kg)
Rychlost růstu Pomalejší Rychlejší
Barva masa Tmavší Světlejší

Příprava krocaního masa

Krocaní maso je v mnoha ohledech podobné kuřecímu, ale má své specifické vlastnosti, které je třeba při přípravě zohlednit. Krocan je obecně sušší než kuře, proto je důležité dbát na to, aby během vaření nevyschl. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout.

Jednou z možností je krocana před pečením potřít olejem nebo máslem a během pečení ho pravidelně podlévat výpekem. Další možností je péct krocana v pekáči s poklicí nebo ho zakrýt alobalem, aby se uvnitř udržela vlhkost.

Doba pečení krocana se liší v závislosti na jeho velikosti. Obecně platí, že krocana pečeme asi 20 minut na 500 gramů váhy při teplotě 180 °C. Pro ověření, zda je krocan propečený, zapíchneme do nejtlustší části masa teploměr. Teplota uvnitř masa by měla dosáhnout 82 °C.

Kromě pečení lze krocaní maso připravovat i jinými způsoby, například dušením, smažením nebo grilováním. Krocaní maso je velmi univerzální a hodí se k přípravě mnoha různých pokrmů, od polévek a salátů až po hlavní jídla.

Recepty s krocaním masem

Krocan, často mylně považovaný za druh kuřete, je ve skutečnosti mnohem větší pták s charakteristickou chutí masa. Jeho maso je libové a dietní, s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Díky své neutrální chuti se hodí k mnoha různým úpravám a kořením.

Z krocaního masa se dají připravovat jak slavnostní pokrmy, tak i rychlé večeře. Pečený krocan s nádivkou je klasikou na sváteční stůl, ale krocaní prsa se dají také grilovat, smažit, dusit nebo zapékat. Skvěle chutná i mleté krocaní maso, ze kterého se dělají karbanátky, sekaná nebo plněné papriky.

Krocaní maso se dá kombinovat s různými druhy zeleniny, houbami, sýry a bylinkami. Hodí se k němu sladké i slané chutě, takže si na své přijdou milovníci exotiky i tradiční kuchyně.

Tipy pro šťavnatého krocana

Krocan a kuře, dva králové svátečního stolu, se liší nejen velikostí, ale i strukturou masa. Zatímco kuřecí je jemnější a rychleji vysychá, krůtí maso je hutnější a šťavnatější. Přesto i u krocana hrozí, že při nesprávné přípravě bude suchý a tuhý. Jak tomu předejít? Volte mladší kusy krocana, ideálně do 5 kg. Maso bude křehčí a rychleji se propeče. Před pečením krocana naložte. Stačí jednoduchá marináda z oleje, bylinek a koření. Nechte ho marinovat alespoň několik hodin, ideálně přes noc. Během pečení ho podlévejte výpekem nebo vývarem. Zachováte tak vlhkost masa a zintenzivníte jeho chuť. Nebojte se použít teploměr na maso. Zapíchněte ho do nejtlustší části stehna a ujistěte se, že teplota uvnitř masa dosáhla 82 °C. Po upečení nechte krocana alespoň 15 minut odpočinout pod alobalem. Šťávy se rovnoměrně rozprostřou a maso bude po nakrojení krásně šťavnaté.

Zajímavosti o krocanech

Krocani a kuřata, ač si je často spojujeme díky pečení na sváteční stůl, jsou ve skutečnosti dost odlišní ptáci. Věděli jste například, že krocani jsou mnohem větší než kuřata? Zatímco kohout domácího kuřete váží okolo 4 kilogramů, krocan může dosáhnout váhy až 20 kilogramů! Dalším zajímavým rozdílem je jejich původ. Kuřata byla domestikována v jihovýchodní Asii, zatímco krocani pocházejí ze Severní Ameriky. A co se týče chuti masa, i tam jsou patrné rozdíly. Krocaní maso je tmavší a má výraznější chuť než kuřecí.

Zajímavostí je, že krocani, na rozdíl od kuřat, dokáží létat! Samozřejmě nemluvíme o dlouhých vzdálenostech, ale spíše o krátkých přeletů. Krocani jsou také známí svým charakteristickým "vrkáním", které se liší od kvokání slepic. A pokud jste si mysleli, že slepice snáší hodně vajec, tak vězte, že krocani jich za rok snesou mnohem méně.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: potraviny