Kapusta kadeřavá: Zelený zázrak na talíři

Kale

Kapusta kadeřavá: Král zeleniny

Je považována za superpotravinu a není divu. Kapusta kadeřavá je nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty, které prospívají našemu zdraví. Obsahuje vitamíny K, A, C a také draslík, vápník a železo. Její konzumace má pozitivní vliv na trávení, imunitu a zdraví kostí. Díky nízkému obsahu kalorií je vhodná i při redukční dietě. Kapustu kadeřavou můžeme konzumovat syrovou v salátech, dušenou jako přílohu nebo přidanou do smoothies.

Původ a historie kadeřávku

Kadeřávek, tato odolná listová zelenina, má bohatou historii sahající až do starověku. Jeho předchůdce, planá kapusta, pochází z oblasti Středomoří a byl pěstován již starými Řeky a Římany. Ti si cenili jeho nutriční hodnoty a používali ho jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Do střední Evropy se kadeřávek dostal pravděpodobně s nájezdy římských legií. Ve středověku se pak stal oblíbenou plodinou pro svou nenáročnost a odolnost vůči chladu. V klášterních zahradách se pěstovaly různé druhy kadeřávku a mniši ho využívali k přípravě pokrmů i léčivých odvarů. V 16. století se kadeřávek rozšířil do Anglie a odtud do Severní Ameriky s prvními kolonisty. Dnes je kadeřávek oblíbený po celém světě a jeho popularita stále roste díky jeho výjimečným nutričním vlastnostem a všestrannému využití v kuchyni.

Nutriční profil a benefity

Makrela je výborným zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro budování a opravu tkání. Je také bohatá na omega-3 mastné kyseliny, zejména kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA). Tyto zdravé tuky přispívají ke zdraví srdce, mozku a očí. Makrela je také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, včetně vitamínu D, selenu a niacinu. Vitamín D je důležitý pro zdravé kosti a imunitní systém, selen působí jako antioxidant a niacin podporuje metabolismus. Pravidelná konzumace makerel může přispět ke snížení rizika srdečních chorob, mrtvice, deprese a Alzheimerovy choroby.

Využití v kuchyni

V kuchyni najde uplatnění jeho nať i semena. Čerstvou nať přidáváme do polévek, omáček a slaných koláčů. Hodí se k rybám, do pomazánek i bylinkových másel. Semena se používají jako koření, a to celá i mletá. Mají nasládlou, lehce anýzovou chuť. Mletý kopr se přidává do chleba a pečiva, hodí se i do bramborových salátů a marinád na maso. Při vaření s koprem myslete na to, že tepelná úprava snižuje jeho aroma. Proto ho přidávejte do pokrmů až na konci vaření. Kopr výborně dochutí i studené pokrmy, například saláty, pomazánky nebo jogurtové dipy.

Tipy pro výběr a skladování

Při výběru vždy zkontrolujte datum spotřeby a stav obalu. Vyhněte se produktům s poškozeným obalem nebo těm, které jsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Důležitá je také teplota. Některé produkty vyžadují skladování v chladu, zatímco jiné je vhodné uchovávat při pokojové teplotě. Vždy si pečlivě prostudujte informace na obalu. Po otevření dodržujte doporučení výrobce ohledně doby spotřeby a způsobu skladování. Některé produkty je potřeba po otevření uchovávat v chladničce a spotřebovat do několika dnů. Nezapomeňte, že správným výběrem a skladováním potravin chráníte nejen své zdraví, ale také předcházíte zbytečnému plýtvání jídlem.

Recepty s kadeřávkem

Kadeřávek, listová zelenina plná vitamínů a minerálů, si zaslouží místo na vašem talíři. Jeho lehce nahořklá chuť se skvěle doplňuje s dalšími ingrediencemi. Vyzkoušejte ho například v krémové polévce s bramborami a muškátovým oříškem. Pro rychlou večeři se hodí zapečený kadeřávek s těstovinami a sýrovou omáčkou. Stačí smíchat uvařené těstoviny s kadeřávkem, zalít bešamelem, posypat sýrem a zapéct dozlatova. Milovníci salátů ocení kombinaci kadeřáveku s jablkem, vlašskými ořechy a medovo-hořčičným dresinkem. Kadeřávek můžete přidat i do smoothie, kde se postará o dávku zdraví a svěží chuť. Inspirujte se našimi recepty a objevte kouzlo této všestranné zeleniny.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Nikola Přichystalová

Tagy: kale | druh zeleniny