Neonka obecná: Skvělá volba do sladkovodního akvária

Neonka Obecná

Popis neonky obecné

Neonka obecná (Paracheirodon innesi) je drobná sladkovodní rybka pocházející z povodí Amazonky v Jižní Americe. Její tělo je stříbřitě modré s charakteristickým neonovým pruhem táhnoucím se od ocasu až po žábry. Dorůstá délky kolem 3 cm a patří mezi hejnové rybky, které preferují společnost svých druhových přátel. Neonka obecná je nenáročná na chov a snadno se množí v zajetí, což ji činí populární volbou pro začínající akvaristy.

Biologie a chování

Biologie a chování neonky obecné jsou fascinující. Tito rybky patří do čeledi tetrovitých a mají typický štíhlý tvar s průhledným tělem. Jejich zářivá barva je způsobena speciálními buňkami nazývanými chromatofory. Neonky jsou hejnové rybky a ve volné přírodě se živí drobným planktonem a řasami. V akváriu je důležité udržovat vhodné podmínky, jako je teplota vody kolem 24-26 °C a dostatečné osvětlení. Neonky jsou mírumilovné rybky, které preferují společnost svých druhových kolegů, proto je doporučeno chovat je ve skupinách nejméně 6 kusů.

Výživová hodnota

Výživová hodnota neonky obecné je poměrně nízká, jelikož se jedná o malou rybku s minimálním obsahem tuku. Neonky jsou však bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů, jako je například vápník a železo. Díky svému jemnému masu jsou vhodné pro konzumaci i pro lidi trpící různými alergiemi na mořské plody či jiné druhy masa. Při správném zpracování a vaření neonka obecná poskytuje lehkou a chutnou alternativu k běžným rybím pokrmům.

Recepty s neonkou obecnou

1. Neonka obecná je oblíbeným druhem ryby pro svou pestrou barvu a malou velikost. Může být také zajímavým prvkem v kuchyni. Jedním z receptů s neonkou obecnou je "Neonkový tatarák". Rybu nakrájejte na tenké plátky a smíchejte s jemně nasekanou cibulí, olivovým olejem, citronovou šťávou a solí. Podávejte na křupavém pečivu.

2. Dalším zajímavým receptem je "Grilovaná neonka s bylinkovým máslem". Rybu očistěte a naplňte bylinkovým máslem (rozmačkané máslo se směsí čerstvých bylinek). Poté grilujte na mírném ohni dozlatova. Podávejte s restovanou zeleninou nebo bramborami.

3. Pro milovníky exotických chutí může být inspirací recept "Kari s neonkou". Orestujte cibuli, česnek a zázvor, přidejte kari koření a zalijte kokosovým mlékem. Přidejte nakrájenou neonku a vařte do změknutí ryby. Podávejte s rýží.

Tyto recepty ukazují, že i malá rybka jako neonka obecná může být skvělým ingrediencí pro různé pokrmy plné chutí a vůní.

Zajímavosti o neonce obecné

Zajímavosti o neonkách obecných jsou fascinující. Tyto rybky mají schopnost svítit v UV světle díky látkám nazývaným chromoproteiny, které se nacházejí v jejich kůži. Tento jev je známý jako biofluorescence a pomáhá neonkám přitahovat potenciální partnery nebo varovat predátory. Neonky obecné jsou také hejnové rybky a ve volné přírodě se často pohybují ve skupinách tvořících nádherný barevný efekt. Jejich malá velikost a pestrost je dělá oblíbenými mezi akvaristy po celém světě.

Ochrana neonky obecné

Ochrana neonky obecné je důležitá z důvodu zachování biodiverzity sladkovodních ekosystémů. Tato druh rybky je často lovena pro obchod s akvarijními rybami, což může vést k přemnožení a narušení populací v přírodním prostředí. Je proto důležité podporovat udržitelný chov neonky obecné v zajetí a preferovat nákup jedinců od ověřených chovatelů. Dále je klíčové chránit přirozená stanoviště neonky obecné a dbát na udržitelné využívání sladkovodních zdrojů, aby se minimalizovalo negativní dopady na tuto druh ryby.

Publikováno: 23. 03. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Magdalena Vrbová

Tagy: neonka obecná | ryba