Mille feuille - francouzská sladkost, která roztaje na jazyku!

Mille Feuille

Co je mille feuille?

"Mille feuille" je francouzské pečivo, které se však ve světě zná pod různými názvy. Jeho původní jméno znamená "tisíc listů", což odkazuje na jeho charakteristickou vrstevnatost. Toto jemné a křehké pečivo se skládá ze tří vrstev tenkých listů těsta (puff pastry), oddělených dvěma vrstvami sladké náplně, obvykle krému nebo marmelády. Mille feuille je často zdobeno cukrovou polevou nebo šlehačkou a ozdobeno ovocem nebo čokoládovými kousky. Tento delikatesní dezert patří mezi klenoty francouzské kuchyně a jednoduše nelze odmítnout!

Historie mille feuille

Pokud hledáte zajímavosti o historii mille feuille, neváhejte se ponořit do této sladké francouzské klasiky. Jeho kořeny sahají až do 17. století, kdy byl poprvé vytvořen na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. Původně byl tento dezert nazýván "mirliton", což znamená flétna, vzhledem k jeho dlouhým a úzkým tvarům. Později se název změnil na "mille feuille", což v překladu znamená tisíc listů, odkazující na jemné vrstvy listového těsta, které jsou skládány s náplní ze smetany nebo ovocného pyré. Dnes je mille feuille oblíbený po celém světě a stále je to silně spojeno s francouzskou kuchyní a jejich bohatou cukrářskou tradicí.

Základní ingredience pro mille feuille

Základní ingredience pro mille feuille jsou tři tenké vrstvy křehkého listového těsta, které se střídají s dvěma druhy náplňové krému. Prvním typem je vanilkový krém, který se vyrábí z mléka, vaječných žloutků a cukru, a druhým typem je lehčí smetanový krém, který je vyrobený z tučné smetany a cukru. Tyto vrstvy jsou potom složeny na sebe a posypané karamelovou polevou, přičemž horní vrstva bývá ozdobena cukrovou polevou v pravidelných pruzích. Tento slavnostní dezert bývá servírován jako pochoutka na různých společenských akcích nebo slavnostech a jeho chuť si určitě zamilujete!

Postup přípravy mille feuille

Postup přípravy mille feuille je jednoduchý a vyžaduje pouze několik kroků.

Prvním krokem je připravit listové těsto a rozdělit ho na stejnoměrné čtverce. Poté pečeme v troubě, dokud nejsou lehce zlatavé a nafouklé.

Mezitím si připravíme krémovou náplň, kterou můžeme podle chuti dochutit vanilkovým extraktem nebo ovocným pyré.

Když jsou listy těsta hotové, necháme je vychladnout a poté začneme stavět vrstvy. Na spodní vrstvu položíme plátek listového těsta, potřeme ho krémovou směsí a opakujeme tento postup střídáním listů těsta a krémových vrstev.

Nakonec posypeme celý dort práškovým cukrem a necháme v lednici odpočinout, aby se krém zpevnil.

Toto francouzské sladkost se hodí k rannímu čaji nebo večernímu dezertu po bohatém jídle. Bon appétit!

Různé varianty mille feuille

Pokud máte rádi sladké pochutiny, určitě jste již slyšeli o francouzském pečivu zvaném mille feuille. Tento oblíbený dort se skládá z několika vrstev křehkého listového těsta a vanilkové krémy. Ale nevěříte, jak různorodé varianty tohoto pokrmu existují! Můžete si vychutnat mille feuille s ovocem, šlehačkou nebo čokoládovými lístky. Samozřejmě, že každá varianta má svou jedinečnou chuť a strukturu. Tak proč si nezkusit je všechny a najít svou oblíbenou verzi?

Tipy na servírování mille feuille

Mille feuille je lahodné francouzské pečivo, které se skládá ze tří vrstev křehkého listového těsta a dvou vrstev sladké náplně. Pokud chcete servírovat mille feuille jako pravý profesionál, máme pro vás pár užitečných tipů. Nejprve si ujistěte, že je pečivo čerstvé a křehké. Poté ho lze krájet nožem na menší porce nebo rozdělit na větší pláty. Na závěr můžete vrstvy zdobit drcenými ořechy, čokoládou nebo jinými pochoutkami podle své fantazie. Pokud tyto jednoduché tipy dodržíte, poskytnete svým hostům skvělý gastronomický zážitek s mille feuille!

Kde lze ochutnat nejlepší mille feuille v ČR?

Pokud hledáte nejlepší mille feuille v ČR, máme pro vás několik tipů. Pokud preferujete tradiční francouzskou kuchyni, doporučujeme navštívit kavárnu Le Caveau v Praze 2, která se pyšní svým lahodným milles feuilles s vanilkovým krémem. Nebo si můžete zajít do cukrárny Perníčková chaloupka v Brně, kde mají také skvělé mille feuilles s ovocem a šlehačkou. Pro ty, kteří chtějí být opravdovými gurmány, doporučujeme restauraci Field v Praze 1, která nabízí originální verzi tohoto slavného dezertu s domácím ovocným sorbetem. Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, jedno je jisté - poznáte chuť pravé francouzské sladkosti!

Závěr a doporučení pro přípravu mille feuille doma.

Závěr a doporučení pro přípravu mille feuille doma

Pokud se chcete ponořit do světa francouzského pečiva, mille feuille je jedním z nejikoničtějších dezertů, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Při správné přípravě a použití kvalitních surovin můžete dosáhnout skutečně fantastických výsledků. Následující doporučení vám pomohou zajistit, aby vaše mille feuille byly dokonalé:

1. Zvolte kvalitní listové těsto - ideálně byste ho měli vyrobit sami, ale pokud nemáte čas, určitě volte těsto z kvalitního obchodu s potravinami.

2. Napečte si listové těsto tak, aby bylo krásně zlaté a křupavé.

3. Pokud možno použijte čerstvé ovocné plátky pro náplň - např. jahody nebo maliny jsou skvělou volbou.

4. Použijte kvalitní vanilkový krém pro vrstvy mezi listovým těstem.

5. Nezapomeňte na finální dotek - posypání cukrem moučkem na vrchu.

S tímto doporučením budete schopni připravit dokonalou mille feuille v pohodlí svého domova! Bon appétit!

Publikováno: 26. 03. 2023

Kategorie: potraviny a nápoje

Autor: Kateřina Krajnová

Tagy: mille feuille | francouzské pečivo