Glutaman sodný - chuťový zázrak nebo nebezpečná přísada? Vše, co potřebujete vědět o tomto kontroverzním složení v potravinách
- Co je glutaman sodný
- Historie používání glutamanu sodného v potravinářství
- Jak se glutaman sodný vyrábí
- Jaký je vliv glutamanu sodného na chuť potravin
- Diskuse o bezpečnosti a zdravotních rizicích při používání glutamanu sodného
- Jak se vyhnout příliš vysokému příjmu glutamanu sodného
- Alternativy k používání glutamanu sodného v kuchyni a potravinářství
- Závěr a doporučení pro používání glutamanu sodného v potravinách.
Co je glutaman sodný
Glutaman sodný je potravinářská přísada, která se často používá jako dochucovadlo a zlepšovač chuti. Jedná se o sol sodíku kyseliny glutamové, která se přirozeně vyskytuje v některých potravinách, jako jsou rajčata nebo sýry. Glutaman sodný může zlepšit chuť a aroma potraviny, což ho činí oblíbenou přísadou v rychlé stravě a průmyslově zpracovaných potravinách. Nicméně názory na bezpečnost této přísady jsou rozdílné a její nadměrné užívání může mít negativní vliv na zdraví.
Historie používání glutamanu sodného v potravinářství
Historie používání glutamanu sodného v potravinářství sahá do konce 19. století, kdy japonský vědec Kikunae Ikeda poprvé identifikoval chuťovou látku umami ve šťávě z řasy kombu. Ikeda se inspiroval tradiční japonskou kuchyní, která využívala kombu jako dochucovadlo pro polévky a omáčky.
Ikeda se rozhodl izolovat umami a syntetizovat ji do podoby jednoduchého prášku - glutamanu sodného. Jeho cílem bylo poskytnout trvale dostupný zdroj této chutě pro japonské gastronomy. Brzy po vydání patentu na glutaman sodný v roce 1908 byl přidán do několika potravin, jako jsou polévky, omáčky a kořenící směsi.
V té době nebyla tato nová chuťová látka moc známá mimo Japonsko, ale postupem času se rozšířila po celém světě díky svým unikátním chuťovým vlastnostem. Dnes je glutaman sodný přítomen v mnoha potravinách a je považován za bezpečnou a účinnou přísadu, která zlepšuje chuť, aroma a texturu jídla.
Jak se glutaman sodný vyrábí
Jak se glutaman sodný vyrábí?
Glutaman sodný je potravinářská přísada, kterou najdeme v mnoha potravinách. Ale jak se tato látka vlastně vyrábí? Glutaman sodný se nejčastěji získává procesem fermentace kvasnicí. Konkrétně jde o kmeny bakterií rodu Corynebacterium a Microbacterium.
Fermentace probíhá tak, že se do nádoby s vhodným prostředím (nejčastěji sacharidového původu) přidají kvasinky daného druhu. Ty pak po určitou dobu producují glutamát, který se následně extrahuje a čistí.
Získaný glutamát je pak reakcemi s hydroxidem sodným přeměněn na glutaman sodný - látku, kterou známe zejména jako dochucovadlo potravin.
Jaký je vliv glutamanu sodného na chuť potravin
Glutaman sodný je často používanou potravinářskou přísadou, která může mít výrazný vliv na chuť a aroma potravin. Přidání glutamanu sodného do jídel může zlepšit jejich chuťové vlastnosti, dělají je bohatší a plnější na chuti. Nicméně někteří lidé mohou být citliví na tuto látku a podávat přemnožené reakce jako například migrény, nauzea nebo alergické reakce. Proto je důležité brát ohled na obsah glutamanu sodného v potravinách a omezovat jeho nadměrné užívání.
Diskuse o bezpečnosti a zdravotních rizicích při používání glutamanu sodného
Diskuse o bezpečnosti a zdravotních rizicích při používání glutamanu sodného
Glutaman sodný, známý také jako MSG, je potravinářská přísada, která se často používá jako dochucovadlo v potravinách. Nicméně se objevily obavy ohledně jeho bezpečnosti a zdravotních rizik.
Mnozí lidé trpí na reakce na MSG, které mohou zahrnovat bolest hlavy, nevolnost a další symptomy. Tyto reakce jsou obvykle mírné a krátkodobé, ale někteří lidé mohou být citlivější nebo alergičtí na tuto přísadu.
Existuje také debata o tom, zda je glutaman sodný spojen s dlouhodobými zdravotními riziky. Některá studia naznačují možné nežádoucí účinky na zdraví mozku a srdce u vyšších dávek, ale všechny tyto studie jsou stále ve fázi výzkumu.
Zejména lidem s citlivostí na MSG se doporučuje kontrolovat obsah glutamanu sodného v potravinách a konzumovat ho s opatrností. Je rovněž důležité si uvědomit limity stanovené pro použití této přísady v potravinách a dodržovat je.
Jak se vyhnout příliš vysokému příjmu glutamanu sodného
Pokud se snažíte snížit příjem glutamanu sodného ve své stravě, existuje několik způsobů, jak tomu dosáhnout. Zaprvé, máte možnost vybírat potraviny s menším množstvím této přísady na obalech produktů. Dále můžete k jídlu používat čerstvé suroviny, které jsou bohaté na přirozenou chuť a nemusí být obohaceny umělými aroma látkami. Pokud žijete v oblasti s dostupností různých exotických pokrmů, zkuste si vybrat recepty, které nepotřebují glutaman sodný jako koření. A konečně, nezapomínejte na to, že omezování přejídání a pravidelnost stravy mohou také snížit celkový přínos této potravinářské přísady v těle.
Alternativy k používání glutamanu sodného v kuchyni a potravinářství
V poslední době se stává stále populárnějším hledat způsoby, jak omezit používání glutamanu sodného v kuchyni a potravinářství. Existuje mnoho alternativ, které mohou být použity k dosažení podobného efektu jako glutaman sodný, ale bez jeho nežádoucích účinků.
Jednou z možností je náhrada glutamanu sodného jinými kořenícími směsmi nebo bylinkami, jako jsou například bazalka, tymián nebo rozmarýn. Tyto přírodní přísady dodají jídlu chuťové aroma bez nutnosti použít umělé dochucovadla.
Další alternativou může být změna stravy na vyváženou a zdravou a vynechání průmyslově zpracovaných potravin s vysokým obsahem glutamanu sodného. Tím se bude snižovat celkové množství přijaté této látky v organismu.
V neposlední řadě mohou být použity i speciální kořenící směsi určené pro osoby s intolerancí na MSG (monosodický glutamát), které obsahují přirozené ingredience bez umělých aditiv.
Je tedy možné si vychutnat chutné jídlo bez použití glutamanu sodného, a to díky alternativám, které jsou zdravější a přirozenější pro naše tělo.
Závěr a doporučení pro používání glutamanu sodného v potravinách.
Závěr a doporučení pro používání glutamanu sodného v potravinách
Po pečlivém zkoumání dostupných informací jsme zjistili, že používání glutamanu sodného jako potravinářské přísady není nebezpečné pro lidské zdraví. Nicméně, jako u každého druhu přísady, existují určité faktory, které by měly být zohledněny.
Je důležité dodržovat maximální povolenou hladinu glutamanu sodného stanovenou legislativou a uvádět jeho přítomnost na etiketách potravin. Dále doporučujeme umírněnost v konzumaci potravin obsahujících tuto přísadu a volbu kvalitních produktů s minimálním množstvím umělých látek.
Veškeré faktory zvažte pečlivě a můžete bez obav zařadit glutaman sodný do svých jídel či si vybrat alternativní bezpečné varianty.
Publikováno: 07. 05. 2023
Kategorie: potraviny a nápoje